"Adalar

Büyükada'ya, karayoluyla ulaşım sağlanabilirse Adalar daha yaşanabilir bir yer haline gelir. Dörtte biri daha imara açılırsa daha da canlanır.”

İstanbul'un şirin ilçesi Adalar için Kaymakam Ahmet Arabacı'dan ilginç bir öneri geldi. Adalar'ın ıssız kaldığını ve yeterince hizmet alamadığını savunan Arabacı, köprü yapılmasını önerdi. Arabacı özetle şunları söyledi: “Önerim şu: Nüfus yapısını sürdürülebilir bir noktaya taşımak gerek. İskân oranı dörtte bir. Ormana, yeşil alanlara zarar vermeden dörtte birlik bir alan daha iskâna açılabilir. Bu bir siyasi karar.” KARAYOLU ÖNERİSİ Arabacı, Adalar'a köprü projesini ise şöyle anlattı: “Adalar, doğasıyla tarihi ve kültürel dokusuyla muhteşem bir yer. İstanbul'a yakın. Yaşamak için cazip bir yerleşim alanı. Geçmişte, Adalar'da bir yer satın alabilmek için karşıdan birkaç tane yer satmak gerekiyordu. Şu anda tam tersi.Çünkü standartlar geriye çekildi. İnsanlar burada yaşamayı tercih etmiyor. Büyükada'ya karşıdan karayoluyla bir ulaşım sağlanabilirse, Adalar daha yaşanabilir bir yer haline gelir.”

BOSTANCI 5 DAKİKA

Arabacı, “Bu bir düşünce, herhangi bir çalışma yok. Şimdi 'Adalar'da trafik yok deniyor' ve sorun geçiştiriliyor. Koruma adı altında bu kural getirilmiş. Adayı koruyalım derken ıssızlaştırıyoruz. Yolu olmayan bir yer, yerleşim birimi olmaktan çıkar. Bir aksaklık olduğu zaman ulaşım kesiliyor. Doğalgaz gelmiş, su gelmiş, niye yol gelmesin. Vapurla Bostancı'dan gelindiği zaman yarım saat sürüyor oysa arabayla beş dakikadan daha kısa bir sürede gidilebilecek. Diğer adaların birbirleriyle bağlantısı olduğu zaman daha tutarlı olur diye düşünüyorum. En azından Heybeliada'yı da içine alacak şekilde olabilir.

Kıbrıs'a da köprü projesi ortaya atılmıştı

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp de Kıbrıs'la Türkiye'yi bağlayan “Yüzer-Batar Yol Projesi” ortaya koymuştu. 60 kilometrelik yolla Türkiye'den Kıbrıs'a 45 dakikada ulaşılabilecek. Alp'in bir diğer projesi ise “Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viyadük” projesiydi.

PRENS ADALARI

â—Š Yüzölçümü: 16 bin kilometrekare
â—Š Nüfus: 15 bin
â—Š Ulaşım: Kabataş, Kadıköy ve Bostancı'dan deniz yolu ile.
â—Š İstanbul'un en küçük ilçesi
â—Š Prens Adaları da denir.
â—Š Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası'ndan oluşur.
â—Š İlk vapur seferi: 1846

"Adalar'a köprü yapalım"

Haberturk

03.04.2013 , 01:13

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.

Son Üyeler

  • AHMET *** AHMET *** UZAKYOL VARDIYA ZABITI
  • BARBAROS *** BARBAROS *** GÜVERTE STAJYERI
  • AYDIN *** AYDIN *** GEMICI
  • EMRAH *** EMRAH *** GEMICI
  • MEHMET *** MEHMET *** GEMICI
  • MUSTAFA *** MUSTAFA *** ASÇI

Sponsor

  • Sergip implant ve zirkonyum kaplama için İstanbul İmplant kliniğini öneriyor