Başkan Akaydın sorunları dinledi

Başkan Akaydın sorunları dinledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, denizcilerin sorunlarını dinlemek amacıyla DTO Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Erol, önceki dönem CHP Antalya Milletvekili ve eski DTO Başkanı HüsnüÇöllü ve Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte Kaleiçi'nde denizcileri ziyaret etti.

BÜYÜK TEKNELER KALEİÇİ'NE GİRMEYECEK

Başkan Akaydın burada yaptığı konuşmada Kaleiçi'nin en önemli sorunun hanutçuluk, asayiş ve görüntü, gürültü kirliliği olduğunu söyledi. Bunların çözümü için çalıştıklarını anlatan Akaydın, Kaleiçi esnafının ekonomik sorunlarını da çözmek istediklerini kaydetti.

Kaleiçi günübirlik tur tekne işletme sahiplerinin limana büyük yolcu teknelerinin gireceği endişesi yaşadığı şeklinde duyumlar aldığını ifade eden Akaydın, bu söylentilerin gerçek olmadığını bildirdi. Akaydın, şöyle devam etti.

''Amacımız asla Kaleiçi esnafını taciz etmek ve mağdur etmek değildir. Kaleiçi'ni daha disiplinli hale getirerek denizci esnafının ekonomik kazancının artırılmasını bizde istiyoruz. Kaleiçi'nde haksız rekabetin önlemeye çalışıp günübirlik tur tekne işletmelerinin kazancını artırmak istiyoruz. Kaliteli hizmet verilmesini arzu ediyoruz. Kaleiçi'ndeki küçük esnafı mağdur edecek girişimlerde asla bulunmayız. 250 veya daha fazla yolcu kapasiteli büyük tekneler Kaleiçi limanına yer almayacak. Zaten Kaleiçi Limanı2nda faaliyette bulunan 55-60'a yakın tekne sayısını artırmayacağız. Kaleiçi'ndeki günübirlik tekne işletmeleri organize olmalı, örgütlü olmalı. Sıkıntı yaratmak için değil denizcileri rahatlatmak için çalışıyoruz. Kaleiçi'ndeki denizci esnafını düşünerek teknelerin kira bedellerini de artırmadık.''

Akaydın, denizcilere çağrıda bulunarak Kaleiçi Limanı'nın tek elden pazarlanması, havuz sisteminin uygulanması gerektiğini ve teknelerde çalışacak personelin kılık kıyafetinin düzgün olmasını istedi. Akaydın, böylece daha güvenceli ticaret ve taşımacılık yapılacağını sözlerine ekledi.

HÜSNÜÇÖLLÜ

Önceki dönem (23. Dönem) CHP Antalya Milletvekili ve eski DTO Antalya Şube Başkanı HüsnüÇöllü de denizcilerin sorunlarının çözümü için Belediye ile denizciler arasında her zaman köprü görevi yapacağını kaydetti.Çöllü şöyle devam etti.

“Türkiye'nin her yerinde denizcilik sektörüne hizmeti öncelikli amacım olarak görmekteyim. Bu amaç doğrultusunda tüm Antalya denizciliğine hizmeti her konumda ve durumda bir sorumluluk olarak gördüğümü ve bu düşünceyle Kaleiçi yat limanında ki sorunların çözümünde de her türlü çabayı sergileyerek Kaleiçi denizcileri ve Büyükşehir belediyemiz arasında bir köprü görevinde bulunmayı sorumluluk olarak yükleniyorum. Bu süreçte denizcilerle belediye arasında daha sıkı ve yapıcı bir iletişim kurmak, birlik ve beraberlik içerisinde bulunmamız gerekmektedir. İçinizden bir kişi olarak benim, sizlerin, Deniz Ticaret Odamızın ve Büyükşehir belediyemizin bir olup sorunlarımızı çözeceğimize inanıyorum. Artık konuşmayı bir yana bırakıp, çözüm yolunda hep birlikte adımlar atmaya başlayalım. Ben her zaman denizcilerimizin yanındayım.''

DTO BAŞKANI AHMET EROL

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol ise Kaleiçi denizci esnafının sorunlarının çözümü konusundaki kıvılcımı birlikte attıklarını belirtti. Erol, ''Kaleiçi Limanı'nın düzene girmesi için hep birlikte çalışacağız. Kaleiçi'ndeki ekonomiyi büyütüp denizciler daha iyi kazanmalı'' dedi.

ULAŞIM A.Ş BAŞKANI BÜLENY YILDIRIM

Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım da Kaleiçi'nde yaptıkları uygulamalar hakkında denizcilere bilgi verdi. Yıldırım Kaleiçi'nde yeni düzenlemeler için 100 bin TL yatırım yaptıklarını, altyapı için yazılım programlarının da hazır olduğunu bildirdi. Uygulamaya geçmek için Kaleiçi denizi esnafının birlik içinde olması gerektiğini anlatan Yıldırım, bu konuda denizcilerden somut bir adım gelmediğini kaydet. Yıldırım şöyle devam etti.

''Kiraları artırmadık. Günübirlik tekneler arasında havuz sistemi kurulsun dedik. Günübirlik tur teknelerinde çalışacak personelin kılık kıyafetlerini de denizcilere yük olmasın diye biz aldık. Plaka uygulamasına geçelim dedik. Sorunları ve çözüm yollarını birlikte kararlaştırdık. Ama somut adım atılmadı. Kaleiçi'ndeki günübirlik tekne sayısı artırılmayacak ve büyük tekne girişi de olmayacak.''

KOOPERATİF BAŞKANI LAVAŞÃ‡I

Kaleiçi SS 200 No'lu Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Lavaşçı ise Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'a Kaleiçi'nde yaşadıkları sorunları anlattı. Lavaşçı Başkan Akaydın'a sorunlarıyla ilgili de dosya verdi.

DENİZCİLER MEMNUN

Toplantıya katılan günübirlik tur tekne işletme sahipleri Başkan Akaydın'ın ziyaretinden dolayı memnun olduklarını söylediler. Denizciler, detaylı açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Akaydın, önceki dönem CHP Antalya Milletvekili HüsnüÇöllü, DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Erol ile Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım'a teşekkür ettiler.

Denizciler, ''Bugüne kadar böylesine geniş bilgi veren olmamıştı. Kaleiçi'nin geleceği ile ilgili aydınlandık.Umutsuzduk. Şimdi bir hayli umutluyuz. İletişim sorunumuz vardı. Bu sorunu da DTO Başkanı Ahmet Erol ve sayın vekilimiz HüsnüÇöllü ile çözmüş olduk. Kaygılar giderildi'' dediler.

baskan-akaydin-dto-004.jpg

baskan-akaydin-dto-012.jpg

04.05.2013 , 14:07

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.

Son Üyeler

  • ÖZGÜN *** ÖZGÜN *** USTA GEMICI
  • BERKE *** BERKE *** GÜVERTE STAJYERI
  • ARSLAN *** ARSLAN *** YAGCI
  • MUHAMMET *** MUHAMMET *** MAKINE STAJYERI
  • AHMET *** AHMET *** YAGCI
  • ÜMİT *** ÜMİT *** GEMICI

Sponsor

  • Sergip implant ve zirkonyum kaplama için İstanbul İmplant kliniğini öneriyor