İŞSİZ GENÇLERE GEMİ ADAMI TUZAĞI

Sayfa(lar) :[1] 

İŞSİZ GENÇLERE GEMİ ADAMI TUZAĞI

28.03.2019 , 18:28

TAYLAN GÜNEY AKTAŞ
Üyelik: bireysel
Durum:
Mesaj sayısı: 2
Aldığı Beğeni: 3
Dolgun maaşlı iş garantisi' şeklindeki ilanlara dikkat. Şu sıralar 3 bin dolar maaş hayali kuran yüzlerce genç hayal kırıklığı yaşıyor.
Umut tacirleri yine işbaşında. Gazeteler ve internet üzerinden verdikleri reklamlar ile ağına düşürdükleri işsiz gençlere 3 bin dolarlık maaş hayali vadeden aracı firmalar ciddi mağduriyetlere yol açıyor.

Bir mesleği olmadığı için iş bulmakta zorlanan ya da mevcut işinde aldığı maaşı düşük bulan gençler yüksek maaş hayali için farklı arayışlar içerisine giriyor. Gençlerin bu arayışlar sonrasında en fazla kapısını çaldığı adres ise hiç şüphesiz denizcilik sektörü oluyor. Gemilerdeki ara işleri yapmaya talip olan gençler hem yüksek miktarlı maaşların hem de farklı ülkeler görerek bir nevi kafa dinleyeceği uzun bir deniz yolculuğunun hayalini kurmaya başlıyor.

İLANLAR HİPNOTİZE EDİYOR
Kulaktan dolma bilgilerle aylık 2-3 bin dolar maaş planı yapmaya başlayan gençler gazetelerdeki ve İnternetteki "Dolgun maaşla gemilere personel aranıyor" ilanları ile adeta hipnotize bir şekilde soluğu söz konusu firmalarda alıyor.

3 BİN DOLAR MAAŞLIK İŞ GARANTİSİ
Asıl mağduriyet ise burada başlıyor. Kendilerine gemi adamı cüzdanı almak için danışan gençlere, aylık 3 bin dolar maaş ve iş garantisi vadeden kötü niyetli firmalar bu işlem karşılığında bin 300 ile 2000 TL arasında değişen ücretleri topladıktan sonra ya ağız değiştirmeye başlıyor ya da ortadan kayboluyor. Bazı dolandırıcı firmalar verdikleri ilanlarda, iş bulma konusunda Noter garantisi bile veriyor!

ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER BİLE VAR
Şehir dışından gelenler için barınma ihtiyacı dahi sağlıyoruz şeklinde vaatlerle işi abartanların dahi olduğu sektörde buna kanıp evini ocağını terk ederek İstanbul'a gelenler ise konuyla ilgili muhatap bulamayınca, bir müddet sokaklarda kaldıktan sonra çaresiz bir şekilde memleketlerine geri dönmek zorunda kalıyor.

EĞİTİM OYUNU
Öte yandan verdikleri cezbedici ilanlar ile kendilerine gençleri çekmeye çalışan aracı firmaların sadece kayıt aldığı, eğitim için ise yetkili büyük kuruluşlara yönlendirme yaptığı ortaya çıktı.

Kimden ne koparırsam kardır mantığı ile standart bir ücret olmaksızın gelenlerden bin 300 ile 2000 TL arasında para alan ve bu ücret dışında hiçbir ücret talep edilmeyeceğini söyleyerek vatandaşları kandıran bir takım firmaların oyunu eğitimler başladığında ortaya çıkıyor.

Eğitim için firmaların yönlendirme yaptığı büyük kuruluşlara giden ''Gemi adamı'' adayları burada kendilerine sadece bir alanla ilgili eğitim verileceğini ancak gemi cüzdanı almak için farklı birkaç eğitimden daha geçmeleri gerektiğini öğrenince başından kaynar su dökülmüşe dönüyor.

Firmaların aracılık ettiği eğitimin bedeli ise 500 TL civarında. Yani aracı kuruluş ortalama bir kişiden bin TL kar elde ediyor.

NORMALİ BİN 500 - 3 BİN TL
2-3 bin dolar maaşlarının aslı olmadığını söyleyen sektör temsilcileri ücretlerin çoğunlukla Türk parası şeklinde bin 500-3 bin TL aralığında olduğunu belirterek, gemi cüzdanı çıkartacaklara gazete ve internetteki gemici ilanlarına inanmamaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Cvp: İŞSİZ GENÇLERE GEMİ ADAMI TUZAĞI

17.05.2019 , 03:49

NİHAT AKÇAY
Üyelik: bireysel
Durum:
Mesaj sayısı: 1
Aldığı Beğeni: 0
abi bende o mağdurlardan biriyim hayatımı mahvettiler şikayette edemedim en son ofislerini basacaktım olmadı ama rabbime havale ettim . Bu arada tekrardan gemi cüzdanımı yenileyip gemide çalşmayı deneyeceğim ras

Cvp: İŞSİZ GENÇLERE GEMİ ADAMI TUZAĞI

17.05.2019 , 17:26

AYHAN ŞAHİN
Üyelik: bireysel
Durum:
Mesaj sayısı: 5
Aldığı Beğeni: 7
Gemide çalışmak isteyen gençlere bir Abi tavsiyesi 3000 doları ben alamıyorum Elektrik zabitiyim mesleğimde de iyiyim ve iş yok .
Gemiler de çalışmak eskidenmiş 80 yıllardan önce .şuan gemiler de verilen ücret kara ile aynı neredeyse kahve köşelerinde size anlatılan yalanlara inanmayın .
para alamazsınız, afedersin köpekgibi çalıştırırlar , Limanlar da dışarı çıkamazsın vardiya vs iş bitmez, zaten yorgunlukda çıkamazsın, gemiden dışarı adım atamazsın .
Sizlere kimler ne vaad etti ne söyledi tahmin ediyorum ,bunları hatta en yakınınız bile demiştir. Bu şuna benzer Ergen abaza gencin yapamadığı kız tavlaması ve Domuz avına çıkan yalancı avcıların hikayelerine benzer.
Taaa bundan 20 sene önce işsizlikvardı gemiler de ogünden beri sürekli yeni cüzdan çıkarmış insalar ekleniyor .
moralinizi bozmak istemem ama 2006 dan beri bu işteyim çalışdığım süreden daha fazla işsiz kaldım .zaten Türk denizcilik firmaları aşırı şımarık devlet bunlara gözyumuyor neymiş ülkeye döviz kazandırıyor ihracatını taşıyor diye zaten yabancıları da çalıştırıyorlar gürcü dolu gemiler.
en iyisi karada iş yapın şehirde yaşamıyorsan köyünde domates papates yetiştir bak kilosu et fiyatında .

Cvp: İŞSİZ GENÇLERE GEMİ ADAMI TUZAĞI

30.08.2019 , 21:50

ALİ COŞKUN ÇELEBİ
Üyelik: bireysel
Durum:
Mesaj sayısı: 2
Aldığı Beğeni: 0
ALLAH SELAMET VERSIN.... yeni bitirdim okulu denizcilik alanında 6 yıldır eğitim görüyorum piyasanın içindeyim 3 gun sonra stajer olarak gemiye cıkacagım verdıklerı maas 200$ bazı şirketler var, onlar bu parayıda vermıyor gel 6 ay staj yap ama para yok dıyorlar. işsiz arkadaslara kesinlikle tavsıye etmıyorum tabıkıde hiç gemi ortamında bulunmamıs gormemıs egıtım almamıs bu işe girip bazı şirketlere gıderler parasını alamazlar çok var öyle piyasada parasını almayan 3000$lar hikaye sınıf arkadasım 3. luk yapıyor 2000$ ona verıyorlar saygılarımla...

Sayfa(lar) :[1] 


Konuya mesaj yazabilmek için giriş yapınız!

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.

Sponsor

Son Üyeler

  • BARIŞ *** BARIŞ *** YAGCI
  • AHMET *** AHMET *** USTA GEMICI
  • SÜLEYMAN *** SÜLEYMAN *** GÜVERTE STAJYERI
  • ONUR *** ONUR *** MAKINE STAJYERI
  • BAŞAR *** BAŞAR *** UZAKYOL IKINCI MAKINIST
  • ABDULLAH *** ABDULLAH *** USTA GEMICI