Aramtorlerin Yabancı Personel Merakı

Sayfa(lar) :[1] 

Aramtorlerin Yabancı Personel Merakı

28.12.2019 , 15:22

FERHAT BAYRAK
Durum:
Aldığı Beğeni: 31
Iyi gunler herkese...

Ben aile hayatını seven biri olarak denizi sevemedim ve kendimi denizden kurtarabilemek için 7 yıl kendi işimi yaptım ya da yapmaya çalıştım. Ve çoğu esnaf arkadaş gibi işlerimin kötü gitmesinden dolayı tekrar ve bu sefer 3 yaşında ki kızımı da geride bırakıp gemiye dönmek zorunda kaldım. Denize ara verdiğim süre boyunca o kadar çok şey değişmiş ki deniz hayatında, 3 ay da ancak adapte olabildim.

Benim eleştirim sadece ve sadece yabancı personelle çalışmakta ısrar eden armatörler kısmında, TÜRK personelle çalışan armatörleri tenzii ederim. 7 yıl ara vermemden dolayı ve 38 yaşında bi vardiya zabitini yaşlı görmelerinden dolayı gemisine koymak istemeyen armatörleri kesinlikle anlıyorum fakat BİZ TÜRK PERSONELLE ÇALIŞMIYORUZ diyen armatörü hiç anlayabilmiş değilim. Ben Uzakyol Vardiya Zabiti ehliyetimle beraber gemilerde kendime yer bulamadığım için yaşadığım ilçede günlük masraflarımı ödeyebilmek için inşaat işlerine giden biriyim. Şimdiye kadar hiç bir meslek grubunu kuçumsemedim. Çalıştığım gemilerde kaptanından çarkçı başısına, kamarotundan stajyerine kadar herkese kişiliği kadar değer verdim ve şimdiye kadar çalıştığım hiçbir denizci arkadaşlarımın benimle çalışmak için olumsuz bir şeyler söyleyeceğini sanmıyorum. Çok bilgili bir zabit olduğumu da söylemem. Sırf ben işe alınayım diye de piyasanın altında ki maaş tekliflerini ciddiye bile almadım şimdiye kadar, ama anlaştığım maaşı sonuna kadar hak eden biri olmaya çalıştım. Beni işe alın diye asla konuşmuyorum ama yurt dışından kazandığınız parayı TÜRK personeliyle paylaşırsanız bizde onunla ülke içinde ki ihtiyaçlarımızı ve borçlarımızı ödeyerek (ekonomist değilim ama) piyasaya ciddi bir ivme kazandıracağımızı düşünüyorum. İnanın TÜRK personelinden başka kimse armatörün gemisini kendi gemisiymiş gibi kollamıyor (kötü niyetli personeli bunun dışında tutuyorum). Yabancı personelle çalışan biri olarak ve çoğu çalışan arkadaşımında şikayetleri çığ gibi büyüyor. Bir TÜRK denizcisi olarakta bu yazdıklarımın bütünlüğe yakın bir bölümüne, bütün TÜRK denizcilerinin altına imza atacağından hiç süphem yoktur. Umarım ufacıkta olsa bi ses çıkartabilirim.

Ilgilendiğiniz icin teşekkürlerimi sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim

Uzakyol Vardiya Zabiti
Ferhat BAYRAK
0532 523 9616
[email protected]

Cvp: Aramtorlerin Yabancı Personel Merakı

29.12.2019 , 01:56

BARIŞ AVNİ BAHTİYAR
Durum:
Aldığı Beğeni: 2
Ferhat abi yazınızı okudum. Hayatın bu kadar acımasız olduğunu yazdıklarınızdan anlayabiliyorum. Yabancı bi şirkette 4. Çarkçı pozisyonunda çalışıyorum. Gemide tek türküm ve bütün stajlarımı türk firmalarında yaptım. Şunu söylemeliyim ki biz türkler araya nifak sokmayı dedikodu yapmayı çok severiz. Bu yüzden türk gemilerinde kavga gürültü eksik olmaz. Personel kısmına gelince bütün isi ben ustalarımdan ögrendim. Genelleme yapmıyorum ama şunu söylemek istiyorum. Türk gemilerinde zabitler kendi egolarını bırakıp insanlara insan gibi davranıp nazik olurlarsa personel ise üstlerinim iş emirlerine karşılık vermeden muhalefette bulunmadan işini yaparsa ancak öyle düzlüge cıkılır. Türk personelin genelinde şöyle bir durum gördum hep 30 senelik denizciyim sen yeni zabit isimi banamı ögreticeksin. Bu seviyesiz konuşmalar olduğu sürece ve kalem kağıt zabitin elinde olduğu sürece daha cok firma yabancıya döner

Cvp: Aramtorlerin Yabancı Personel Merakı

17.02.2020 , 17:21

ERDAL DİNÇ
Durum:
Aldığı Beğeni: 0
Cimer'e toplu şekilde şikayet yapılmalı, ulaştırma bakanlığıyla ilgili konuyu gerekirse basına ulaştırmak lazım...

Sayfa(lar) :[1] 

Konuya mesaj yazabilmek için giriş yapınız!

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.

Sponsor

Son Üyeler

• BARIŞ *** BARIŞ *** YAGCI
  • AHMET *** AHMET *** USTA GEMICI
  • SÜLEYMAN *** SÜLEYMAN *** GÜVERTE STAJYERI
  • ONUR *** ONUR *** MAKINE STAJYERI
  • BAŞAR *** BAŞAR *** UZAKYOL IKINCI MAKINIST
  • ABDULLAH *** ABDULLAH *** USTA GEMICI