Boğulma vak'alarının sonuçları

Boğulma vak'alarının sonuçları

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Serdar Beji'nin ve Yar. Doç. Dr. Barış Barlas liderliğindeki ekip, 2007-2012 yılları arasında İstanbul civarında sıkça denize girilen bölgelerde, jandarma kayıtlarına girmiş boğulma olaylarını tek tek ele aldı.

Bu yıllar arasındaki kayıtlara göre toplam 289 kişi boğulma sonucu hayatını kaybetti. Bu olayların yüzde 69'unun sebebinin "Çeken Akıntı" olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada çeken akıntının oluşumu ve akıntının görüldüğü sahillerin dalga yapısı da teknik ayrıntılarıyla ele alındı.

İTÜ'lü öğretim görevlileri, yalnızca araştırma yapmakla kalmadı, yazın geldiği şu günlerde yeniden ölüm olayların yaşanmaması için valilik ve jandarmayla birlikte " Akıntıya Tutulma Yaşama Tutun" kampanyası başlattı.

Bu kapsamda üniversite ile valilik, 6 Mayıs'ta İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde "Çeken Akıntılar ve Suda BoğulmalarÇalıştayı" gerçekleştirecek.

04.05.2013 , 14:07

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.

Son Üyeler

  • ÜMİT *** ÜMİT *** SINIRLI VAR.ZBT.
  • OSMAN *** OSMAN *** YAGCI
  • MAHMUT *** MAHMUT *** VARDIYA ZABITI
  • OGÜN *** OGÜN *** GEMICI
  • MURAT *** MURAT *** YAGCI
  • SAİT *** SAİT *** GÜVERTE STAJYERI

Sponsor

  • Sergip implant ve zirkonyum kaplama için İstanbul İmplant kliniğini öneriyor