Rus limanlarında 20 gün bekleme devri bitiyor

Rus limanlarında 20 gün bekleme devri bitiyor
Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz mayıs ayında karayolunda başlatılan basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulaması yoğun talep üzerine denize taşınıyor.
 
Nisan sonunda Novorossiysk yakınlarındaki bir limanda devreye sokulacak sistemle Türkiye'den taşınan ihraç ürünleri, limanda beklemeden gümrüğü aşacak, çeşitli gümrük ücretlerinden muaf tutulacak.
 
Favor Trans tek yetkili firma olarak, Rus limanına gidecek malları Rusya Federal Gümrük İdaresi adına Türkiye'den kontrol edecek, evrak işlemlerini tamamlayacak.
 
Böylece ihraç ürünleri, Rusya'da ikinci bir kontrolden geçmeyecek. Sistemin deniz taşımacılığında maliyetleri önemli oranda düşüreceğini ve malın teslimat süresini hızlandıracağını vurgulayan Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, "Bürokratik işlemler yüzünden 20 gün Rus limanında bekletilen konteynerler vardı. BGH ile bu konteynerler bir günde gümrükten geçebilecek" dedi. Karayolunda ise BGH sisteminin uygulanacağı gümrük sayısı 3'e çıkarılacak. Geçtiğimiz yıl BGH üzerinden Rusya'ya 150 milyon dolarlık ihracat yapıldı.
 
Bu yıl ise en az 700 milyon dolarlık ihracatın bu sistem üzerinden yapılması hedefleniyor. Mayıs 2012'de Rus ve Türk hükümetleri arasında iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve kayıt dışı ekonominin en aza indirilmesi için Moskova sınır kapısında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı sistemi kurulmuştu. Bu kapsamda Türk taşımacılık şirketi Favor Trans tek yetkili olarak, Rusya'ya giden malları, Rusya Federal Gümrük İdaresi adına Türkiye'den kontrol etmeye başladı. Favor Trans, BGH kapsamında Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilecek her türlü malın veri giriş işlemlerinin yapılması, denetimi, paketlenmesi, etiketlenmesi, belgelenmesi, sevk zincirinin takip edilmesini sağlıyor.
 
Rusya'ya yönelik kayıt dışı ticareti de azaltan uygulama ile bürokratik işlemler nedeniyle TIR'ların günlerce hatta haftalarca sınır kapısında bekletilmesinin de büyük oranda önüne geçildi.
 
Hattı kullananlar Referans Fiyat uygulamasından da muaf tutuluyor, böylece maliyet avantajı yakalıyor.
 
'Mallar ucuza ve zamanında teslim edilecek'
 
Sistem şimdi ise limanlarda devreye alınıyor. Fovor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, "Artık deniz taşımacılığı yapan firmalar da Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasından yararlanabilecek. Böylece konteynerler artık haftalarca Rus limanında beklemeyecek, ayrıca firmalar, uygulamanın sunduğu maliyet avantajından yararlanabilecek, daha az vergi ödeyecek" dedi.
 
Bu hizmetten yararlanan ihracatçının malını zamanında teslim edeceği gibi maliyetlerini de kontrol altına alacağını vurgulayan Dinçşahin şöyle konuştu: "Bugüne kadar denizyoluyla Rus limanlarına gelen mallar bürokratik işlemler nedeniyle 20 güne kadar bekletilebiliyorlardı. Malın zamanında teslim edilememesi hem taşımacıya hem ihracatçıya büyük sıkıntılar doğuruyordu. Ayrıca mallara Genel Referans Fiyatı uygulandığı için yüksek vergiler ödüyorlardı. Şimdi ise hattı kullananlar referans fiyat uygulamasından muaf olacağı için yüzde 10 daha az vergi ödeyecek."
 
Dinçşahin, sistemin ilk etapta Novorossiysk yakınlarındaki bir limanda uygulanacağını ancak, talebe göre BGH sisteminin yeni limanlara da taşınabileceğini söyledi.
 
Karada BGH uygulanan kapı sayısı 3'e çıkıyor Şu ana kadar sadece Moskova'daki bir kara terminalinde uygulanan BGH sistemi, karadaki iki sınır kapısında daha hizmete alınacak. Dinçşahin, sisteme yoğun talep olduğu için iki ülke etkililerinin, BGH'nin uygulandığı sınır kapısı sayısını artırma kararı aldıklarını söyledi.
 
BGH'nin farklı noktalarda uygulanmasının sistemden faydalananlara ekstra bir avantaj getireceğini ifade eden Dinçşahin, "Çünkü hizmet tek bir limanın tekelindeydi ve fiyatları onlar belirliyordu. Şimdi ise BGH'nin uygulandığı yerlerin sayısı artacağı için tekel ortadan kalkacak, hem terminal hem de brokerlik ücretleri düşecek" dedi.
 
150 milyon $'ı geçti hedef 700 milyon $ 2013'te ise Rusya yönüne yapılan kayıtlı ve kayıtsız ihracatın yüzde 10'luk bölümünün basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) üzerinden geçmesini hedeflediklerini aktaran Dinçşahin, şu açıklamalarda bulundu: "Şu anda Türkiye'den Rusya'ya yıllık 7 milyar dolar kayıtlı ticaret var. Biz bunun 2013 sonuna kadar yüzde 10'unu yani 700 milyon dolarını BGH üzerinden taşımayı hedefliyoruz. Bir o kadar da kayıtsız ticaret olduğu tahmin ediliyor. Bunun da yüzde 10'nunu bu sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Bizim ana hedeflerimizden biri de kayıt altında olmayan dış ticareti kayıtlı hale çevirmek. Geçtiğimiz yıl BGH üzerinden 150 milyon dolarlık ticaret yapılmasını hedeflemiştik, hedefimizi aşarak 170 milyon dolara ulaştık. Bu rakamlar katlanarak artacak."
20.04.2013 , 20:00

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.


CAKA Denizcilik 10 yılı aşkın süredir tecrübeli ve kaliteli kadrosuyla tüm türk limanlarında acentelik hizmeti vermektedir.

Son Üyeler

  • ATAKAN *** ATAKAN *** GEMICI
  • NAŞİT *** NAŞİT *** YAGCI
  • MEVLÜT *** MEVLÜT *** GÜVERTE STAJYERI
  • KAAN *** KAAN *** GEMICI
  • ORHAN *** ORHAN *** GEMICI
  • MEHMET *** MEHMET *** UZAKYOL KAPTANI

Sponsor

  • Sergip implant ve zirkonyum kaplama için İstanbul İmplant kliniğini öneriyor