Savaş gemisi Foça ilçesine dikildi

Savaş gemisi Foça ilçesine dikildi

Foça Belediyesi, ilçenin simgelerini anıtlaştırarak kentin belli yerlerine yerleştirmeye devam ediyor. Geçen yıl Küçükdeniz sahilindeki Demokrasi Meydanı'na dikilen 'Balıkçı' ve bir parka dikilen 'Altın Horoz' heykelinden sonra, Kybele Antik Gemisi de anıtlaştırıldı. Heykeltrıaş Müge Ölçüm ve Özgür Bilgi tarafından metal iskelet üzerine fiber kaplama olarak yapılan 10 metre uzunluk, 2 metre genişlik ve 7.5 metre yüksekliğindeki Kybele Gemisi heykeli Büyükdeniz Sahili'ne yerleştirildi. Beşkapılar Kalesi ile Deniz Kuvvetleri Denizciliği Tanıtma, Sevdirme ve Yaygınlaştırma Merkezi arasındaki bölgeye yerleştirilen heykel büyük ilgi gördü.

'Balıkçı', 'Altın Horoz' ve 'Fok' heykellerinin ilçeye gelenlerin büyük ilgisini görmesi ve hatıra fotoğrafları için özellikle seçilmesini dikkate alarak 'Kybele'yi yaptırdıklarını belirten Foça Belediye Başkanı CHP'li Gökhan Demirağ, kenti güzelleştirmenin yanı sıra yeni bir çekim noktası oluşturduklarını söyledi. Demirağ, denize girmek ve yürümek için çok tercih edilen Büyükdeniz Sahili'ni 'Kybele' heykelinin daha da hareketlendireceğini düşündüklerini belirtti.

'Kybele' heykeli, daha ilk günden kentteki hatıra fotoğrafı çekilen noktalar arasında yerini almaya başladı.

ANTİKÇAÄž GEMİSİ KYBELE

Foçalılar, kendi yaptıkları bu tip gemiler ile antik çağlarda Foça'dan çıkıp Karadeniz kıyıları ile Ege ve Akdeniz'i aşarak İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelere ulaşmıştı. Buralarda koloniler kurarak ticaretlerini geliştiren Foçalıların kurdukları kentler arasında Fransadaki Marsilya kenti ayrı bir önem kazanmıştı. Bu tarihi olayı birebir canlandırmak amacıyla Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Hayat Erkanal'ın Onursal Başkanlığı'nda, proje başkanlığını Arkeolog Osman Erkurt'un yaptığı proje ile Kybele Antik Gemisi, 360 derece Tarih Araştırmaları Grubu'nca İzmir'in Urla İlçesi'nde yaptırılmıştı.

Osman Erkurt ve eşi Mualla Erkurt'un da aralarında bulunduğu 6 kişilik bir ekip aslına uygun olarak yapılan gemi ile o günün şartlarında, kürek ve yelken kullanarak Fransa'ya gitmişti. Fransa'da Türkiye'nin tanıtımına büyük katkılar yapan geminin limanda uğradığı saldırıyla bir bölümü sulara gömülmüş, ama buna rağmen dış basında çıkan olumlu haberlerden sonra 'Diasporayı ikiye bölen proje' olarak nitelendirilmişti.

 Kybele Antik Gemisi Foça'da anıtlaştı

haberekspres.com.tr

03.04.2013 , 01:13

SERGİP ( Serbest Gemi İş Platformu ) projesi günümüz teknolojisinde Türkiye'deki firmalar ile gemi çalışanlarını tarafsız ve açık bir platformda gemi iş adamının iş ararken ki zorluklarından arınmış bir yapı inşa etmeyi hedef belirlemiştir. Bu bağlamda SERGİP hem gemi personeli, hem iş veren için kapalı kapılar ardından uzak, yalın ve net bir platformdur. Hemen şimdi Bireysel veya Kurumsal üyeliğinizi oluşturun ve Serbest Gemi İş Platformundaki yerinizi alın.


CAKA Denizcilik 10 yılı aşkın süredir tecrübeli ve kaliteli kadrosuyla tüm türk limanlarında acentelik hizmeti vermektedir.

Son Üyeler

  • ATAKAN *** ATAKAN *** GEMICI
  • NAŞİT *** NAŞİT *** YAGCI
  • MEVLÜT *** MEVLÜT *** GÜVERTE STAJYERI
  • KAAN *** KAAN *** GEMICI
  • ORHAN *** ORHAN *** GEMICI
  • MEHMET *** MEHMET *** UZAKYOL KAPTANI

Sponsor

  • Sergip implant ve zirkonyum kaplama için İstanbul İmplant kliniğini öneriyor